Home Agri-Business “Wasabi online costs $400 per pound. We can do it for $160, but then it’s US-grown.”

“Wasabi online costs $400 per pound. We can do it for $160, but then it’s US-grown.”

by Editorial
0 comments

"The truth is, most people have never tasted real wasabi. They're eating green-dyed horseradish, mass-produced and far removed from the complex aroma and nuanced heat of the real thing. We decided it was time to change that, right here in the U.S.," says Shun Sano, co-founder of Cai Foods, an indoor…Original Article

You may also like

Leave a Comment

Laest News

About

We provide timely, accurate, and insightful business news that drives informed decision-making. Our expert coverage spans markets, trends, and strategies to keep you ahead of the curve.

© 2024 – All Rights Reserved. Kryzen Technologies Private Limited